Programistok 2016

tl;dr;
Szkoda, że droga z w-wy jeszcze nie skończona, ale poza tym, prawie idealnie 🙂

Miejsce i czas
2016.10.01 Białystok, Politechnika Białostocka, Wydział Elektryczny.

A na miejscu
Dla porządku, krótko o organizacji na miejscu. Miejsce ok, sala fajna, jedzenie smaczne. Jeśli miałbym się czegoś czepiać, to za mało kawo/herbato/wodopojów i mikrofon czasami przerywał. Ale zostawmy to… Podoba mi się konwencja, konferencja nie związana ściśle z żadną technologią. Podobała mi się promocja, nie widziałem do tej pory teledysku promującego jakąkolwiek konferencję, aktywnie w mediach społecznościowych, no fajowo. Pomysł z krwiobusem fajny. Brak notatnika i długopisu w materiałach. Dobór tematów i prelegentów spoko. Nawet bardzo spoko.

Sesje
Gynvael Coldwind „Diabeł tkwi w szczegółach (albo: jak działają błędy bezpieczeństwa)”
Jeśli nie czytałeś, jak powstają luki w oprogramowaniu, jak je wykorzystać, to obejrzyj koniecznie. Jeśli już coś wiesz o bezpieczeństwie, to też obejrzyj, bo Cię wciągnie ta historia. Ciekawie, dużo informacji, przykłady z życia. Git.

Barbara Fusińska „Clean, Learn and Visualise data with R”
Dla mnie najsłabsza sesja, odstająca na minus od pozostałych. Słuchałem devtalka o R z Basią Fusińską, widziałem ją co najmniej raz w akcji (może więcej, nie pamiętam) i pierwszy raz jestem zawiedziony. Jak dla mnie za płytko. Regresję liniową można zaimplementować w czymkolwiek, albo uruchomić Excel.

Michał Szczepanik „Let’s hack Android app…”
Jak próbować złamać zabezpieczenia w apce na Androida i jak sprawdzić, czy sami dobrze piszemy aplikacje. Chyba jeszcze wrócę do tej sesji, jak będzie można obejrzeć nagranie.

Lighting Talks
Szybko i śmiesznie.
Fajnie, że nie wybieraliśmy zwycięzcy jak rok temu, fajnie, że obraz się sprzedał na zacny cel, fajnie, że firmy przestały upadać przez jednego z mówców, niefajnie, że udało się zalogować do windowsa, nie znając hasła 😉

Michał Taszycki „Raster Shadery na Commodore 64”
W skrócie: C64, assembler i przerwania.
Lubię takie sesje. Nigdy nie skorzystam bezpośrednio, ale bardzo miło posłuchać pasjonata. I nie skorzystam, nie dlatego, bo temat nieciekawy, tylko nigdy nie przeznaczę na to czasu… bo parafrazując: tak mało czasu, a tak dużo języków/technologii do poznania.

Łukasz Szydło „CD – architektura i praktyka”
Chyba najbardziej kontrowersyjna sesja. Mamy nie robić branchy? Git bez branchy? Sposób na wdrażanie nowych funkcjonalności wart rozważenia (przekonuje łatwość wyłączenia funkcjonalności). Ale gdzie mam odesłać swoje próby, które nie mogą trafić w tym stanie na produkcję (np. testuję nową bibliotekę w moim programie)?

Marcin Grzywaczewski „Przygoda z React.js – czyli coś więcej niż technologia”
To druga sesja, którą chciałbym obejrzeć ponownie. Czy taka rekomendacja wystarczy? Nie zdołałem uchwycić wszystkiego, co prelegent chciał przekazać, a było grubo.

Czy warto?
Podskórnie czuję, że każdy dev znalazł coś dla siebie, co otworzyło mu oczy na jakiś aspekt tworzenia oprogramowania, język czy bibliotekę. Chcę tu wrócić za rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.