Analiza cz. 1

Robię soft dla firmy/organizacji zarządzającej bazą obozową. Poniżej spisane pierwsze podejście do analizy problemu.

 

Baza wynajmuje miejsca obozowe zorganizowanym obozom, zapewniając sprzęt obozowy i zaprowiantowanie. W pierwszym etapie zajmiemy się rozliczeniem kosztów wyżywienia z wyliczaniem stawki żywieniowej dziennej. Chcemy wyliczyć: ile wynosi stawka dzienna – koszt produktów, z których przygotowano posiłki w danym dniu na osobę.

Etap 1.
Mamy informację o ilości osób w każdym obozie.
Na każdy dzień mamy informację ile osób z poszczególnych obozów jest na śniadaniu, obiedzie, kolacji, ile osób będzie brało prowiant (np. wyjeżdżają z bazy na wycieczkę), ile osób rozlicza się finansowo (czyli nie korzysta z kuchni w bazie). Informacja ta jest przekazywana do kuchni (z wyprzedzeniem 2 dni roboczych) w celu wyliczenia zapotrzebowania na produkty.
Etap 2.
Zakup towarów do kuchni.
Wprowadzamy fakturę z pozycjami.
Faktura ma dostawcę (chcemy miec listę dostawców), numer, daty: dostawy, wystawienia, wprowadzenia
Pozycja faktury to: produkt, ilość, cena. Chcemy mieć listę produktów, a do każdego produktu mogą być różne ceny z różnych faktur. Czasami dostawca przywozi towar i nie daje faktury, a dokument WZ. Pozycje WZ takie same jak faktury. Raz na jakiś czas przywozi fakturę (powinna zgadzać się z sumą (ilościowo i wartościowo) z wybranych WZ wprowadzonych wcześniej.
Etap 3.
Pracownik kuchni podaje codziennie informacje, jakie produkty zostały zużyte do wyprodukowania posiłków. Użytkownik programu wprowadza informacje, króre produkty zostały zużyte. Jeśli produkt jest w magazynie po różnych cenach zakupu, może wybrać, po której cenie zdejmuje towar, lista do wyboru ma pokazać datę zakupu, cenę zakupu, ilość jaka pozostała w magazynie.
Etap 4.
Wyliczamy stawkę żywieniową na każdy dzień, na podstawie kosztów zakupu produktów i sumy osób w bazie.

 

Raporty:
Stan magazynu ilościowy (bez cen)
Stan magazynu w podziale na ceny / wartość zakupu
Stawka żywieniowa za okres (dzień, stawka)

 

Teraz zaczynam to modelować i zbierać pytania i wątpliwości 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.